OK
شرکت تولیدی صنعتی بهین فولاد
واشر

واشر ها اتصالات صنعتی پر کاربردی هستند که در شکل های مختلفی ساخته می شوند.
واشر در اتصالات پیچ و مهره ها کاربرد متنوعی دارد.
 واشر ها معمولا به صورت حلقه ای تخت و گاهی لب پر و بسته به نوع اتصال گاهی به صورت مربعی تولید می شوند. قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت واشر ها بسته به نوع پیچ و مهره ای که در اتصال بکار می رود متفاوت بوده و طبق استاندارد های مختلف و از جنس های مختلف نیز تولید می شوند به عنوان مثال در اتصالات پیچ گل درشت استاندارد DIN6914 مهره استاندارد DIN6915 و واشر استاندارد DIN9616 مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم به ذکر است در اتصال پیچ و مهره های گالوانیزه و یا آبکاری شده واشر نیز باید طبق استاندارد همان نوع آبکاری را نیز داشته باشد.
 اهداف مختلفی برای استفاده از واشر ها وجود دارد که دو هدف اصلی تر و مهمتر به نظر می رسند.
 مزایای استفاده از واشر پخش یک نواخت فشار حاصل از اتصال مهره بر روی سطح متصل شونده به منظور جلوگیری از آسیب زدن به سطوح و علاوه بر این شکل شش گوش پیچ یا مهره باعث می شود در حین اتصال و وارد کردن گشتاور اتصال یک حلقه خوردگی بر روی سطح کار پدید آید که وجود واشر برای جلوگیری از خوردگی و ایجاد این حلقه بسیار تاثیر گذار است.
اطمینان از قرار گرفتن مهره بر روی یک سطح مسطح و جلوگیری از جهت گیری مهره روی سطوح گرد و لبه دار که به سمت باز شدن اتصال میل خواهد کرد از دیگر ویژگی های و مزایای استفاده از واشر است .
واشر های فنری جهت افزایش گشتاور اولیه و تنش اتصال و همچنین جلوگیری از بازشدن اتصال در اثر لرزش و بارگذاری دینامیکی بسیار موثر هستند واشر ها چه از نظر کاربری و چه از نظر ابعاد و استاندارد تولید انواع مختلفی دارند.
 انتخاب نوع واشر بسته به نوع اتصال، موقعیت فیزیکی اتصال، تنش مطلوب و نوع بار وارد بر اتصال اهم از بار استاتیکی و دینامیکی میتواند متفاوت باشد.
 به طور کلی انواع واشر ها عبارتند از:
 واشر استاندارد، واشر دورپهن، واشر های سخت، واشر های بشقابی گرد، واشرهای چهارگوش، واشرهای اریب، واشر فنری، واشر های بار محور و واشر لب پر.
 واشر استنلس استیل A2 انواع واشر های استنلس استیل گرید A2 که از استنلس استیل 304 با حدود 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل تشکیل شده و مقاومت در برابر عوامل خورنده محیطی بالاخص رطوبت بالا را دارد.
واشر استنلس استیل 304 برای محیط های نمک دارد و کلرید دار مقاومت طولانی مدت ندارند.
این واشر ها بصورت تخت و فنری از سایز M5-M36 تولید می شوند واشر استنلس استیل A4 گرید A4 از واشر از استنلس استیل 316 ساخته شده که در ترکیب خود 18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدنیوم دارد.
این گرید از واشر مقاومت خوردگی بسیار بالایی در محیط های مرطوب، اسید رقیق و حتی نمک دار رقیق دارد و بدلیل وجود مولیبدنیوم در ترکیب خود در مقایسه با گرید A2 در محیط های کلرید دار و نمک دار مثل محیط های دریایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 واشر های استنلس استیل 316 نیز بصورت تخت و فنری و در سایز های M5-M36 تولید می شوند که ضخامت آن ها نیز از استاندارد تولیدی تبعیت می کند.
واشر تخت استاندارد USS واشر تخت استاندارد USS یا استاندارد آمریکایی از قطر خارجی و ضخامت بیشتری نسبت به واشر تخت استاندارد متریک برخوردار هستند و در قطر برابر وزن بیشتری نیز دارند.دانلود استاندارد

ASTM A36