OK
شرکت تولیدی صنعتی بهین فولاد
یو بولت

یو بولت (U Bolt) یک پیچ دو طرفه است که به دلیل شباهتی که با حرف لاتینU دارد به این نام شناخته می شود. این بولت ها در درجه ی اول به عنوان پشتیبان لوله های آب و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.
 اندازه ی این نوع بولت ها بنا بر کاربرد مورد نظر مانند قطر لوله، در اندازه های مختلف تولید می شوند.
در اندازه گیری قطر بولت ها برای تولید یا موارد استفاده ی آن، قطر بولت به قطر داخلی (تو در تو) بولت ها اطلاق می شود.
 یو بولت ها با چهار شاخصه تعریف می شوند: ⇐ نوع مواد و آلیاژ مورد استفاده شده برای ساخت آن ها (Material Type) ⇐ قطر بازوی (Thread dimensions) ⇐ قطر داخل (تو در تو) بازوها ((Inside diameter ⇐ ارتفاع داخی (Inside height) به عنوان مهار کننده: یو بو لت ها می توانند به عنوان مهار کننده ی لوله و تیوب ها باشند. به این شکل که آنها حرکت و جابجایی لوله ها را مهار می کنند، لوله ها را به دیگر ساختارها متصل کرده و روی آنها قرار می گیرند.
 مهار کردن لوله ها بیشتر به صورت سنجاق کردن آنها به زمین است.
در بعضی موارد پایین نگه داشتن لوله ها می تواند موجب خوردگی در نقطه ای که فشار بیشتر متمرکز است شود. همچنین یو بولت ها حرکت لوله ها را کنترل می کنند؛ به این معنی لوله ها می توانند در محور خود یا در محدوده­ی نگه دارنده خود حرکت کنند اما در محدوده قابل کنترل و به سمت بالا یا پایین جابجا نشوند.
در کشتیرانی: یو بولت ها همچنین می توانند برای ثابت نگه داشتن لوله ها در کشتیرانی مفید باشند.
 آنها از بالا و پایین رفتن و شکستن لوله ها جلوگیری می کنند.
بلند کردن لوله ها: یک کاربرد مهم یو بولت ها استفاده از آنها برای آویزان نگه داشتن لوله ها است.
گرانش بر روی پایپینگ تاثیرگذار بوده و تنظیم اشتباه قرارگیری لوله ها در پایپینگ می تواند موجب خوردگی و افتادن لوله ها شود.
با بستن یو بولت به یک سازه هوایی یا سقفی می توان لرزش ها را کم کرده و لوله ها را به صورت امن متصل کرد.
یو بولت ها می توانند متریال های مختلفی داشته باشند اما آنها معمولا از فلزات با دوامی که خوردندگی پایینی دارند ساخته می شوند
 مانند: فولا، انواع استنلس استیل ها (۳۰۴ و ۳۱۶ و…). انواع بولت ها با پوشش دهی گالوانیزه گرم، داکرومات و تفلون نیز عرضه می شوند.
پوشش روی یا گالوانیزه سرد (Zinc Plating): در این نوع پوشش کاری روی به عنوان یک لایه الکتروسیتی اضافه می شود.
 البته این پوشش چون ضخامت کمی دارد بیشتر برای استفاده در محیط های داخلی به کار میرود. گالوانیزه گرم (Hot Dip Galvanized): این پوشش کاری هم همان پوشش روی است البته با عمق و ضخامت بیشتر. این نوع پوش بیشتر برای استفاده در محیط ها با رطوبت بالا یا نمک قابل استفاده است.
 پوشش فلوروپلیمر (گزیلن، تفلون یا PTFE ): یک پوشش فلورو پلیمر ترکیبی از عناصری است که مقاوم به خوردگی هستند.
 پوشش کاری می تواند در یک دمای بسیار بالا یا پایین بدون ایجاد ترک خوردگی انجام شود.
پوشش ترموپلاستیک: یک مزیت انجام پوشش ترموپلاستیک بر روی یو بولت ها اضافه کردن ضربه گیر بین فلزات است.
تماس بین فلز با فلز می تواند موجب خوردگی گالوانیک شده و باعث شکستن سازه شود.
 پوشش ترموپلاستیک یک لایه­ی خنثی محافظ را بین لوله و نگه دارنده ای همچون یو بولت اضافه می کند.
پوشش کاری همچنین ضریب اصطکاک را کاهش داده؛ به این معنی که اجازه می دهد لوله ها درون یو بولت ها حرکت مختصر داشته باشند در عین حال که در چهارچوب خود قرار گرفته اند و این موضوع احتمال شکستن لوله ها یا محدود کننده و ساپورترها را کاهش می دهد.
 استاندارد های پیچ یوبولت به شرح زیر است: کرپی بالابر(کرپی زنجیر) با استاندارد : DIN 745 استاندارد متریال پیچ یوبولت متریک: ISO 898 استاندارد متریال پیچ یوبولت اینچی: ASTM A193 برای تولید یوبولت ها از دو استاندارد رایج DIN 3570 و DIN745 استفاده می شود از پیچ یوبولت در وصل کردن قطعات به هم استفاده می شود .
این پیچ در جنس ها و گرید های متفاوتی تولید می شوند مانند گرید های ۵.۸، ۸.۸ ، ۱۰.۹ . همچنین جنس استیل پیچ های یوبولت در گرید های ۳۰۴ و ۳۱۶ ساخته می شوند.
 پارامترهای اصلی در انتخاب یوبولت نوع جنس (برای مثال کربن استیل ،استیل و …) قطر رزوه فاصله بین پاها ارتفاعکرپی از دیگر پارامتر های سفارش U بولت می توان به موارد ذیل اشاره نمود: طول رزوه گام رزوه قطر مفتول شعاع خم نوع پوشش برای دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش گذاری و یا استعلام قیمت می توانید با دفتر بازرگانی شرکت بهین فولاد به وسیله ی ایمیل ... ، ارتباط مستقیم به وسیله ی واتس آپ و یا تماس با شماره های ... ارتباط حاصل فرمائید .دانلود استاندارد

ASTM A36