OK
شرکت تولیدی صنعتی بهین فولاد
پیچ متری

پیچ متری پیچ متری در واقع میلگرد ساده می باشد که اول آن را کشش می دهند و سپس تمام آن را رزوه کاری می کنند.
 از هر دو طرف این پیچ ها مهره بسته می شود.
عمدتا این پیچ های متری به طول یک متر در بازار موجودند و به مصرف می رسند.
اما مصرف کننده نیز می تواند بنا به نیاز خود این پیچ ها را به طول های دلخواه برش دهد.
پیچ متری در جنس های استیل، استیل 304 و استیل 316، آهنی، گالوانیزه و بدون آبکاری، و نیز فولادی تولید می شود.
همچنین عمدتا در گام های مختلف و از سایز 4 الی 42 میلیمتر تولید می گردد.
کاربرد این پیچ های متری در صنایع چوبی همچون میز و صندلی، سازه های فلزی، صنایع ساختمان، نفت، پتروشیمی و ... بسیار است.
 پیچ متری پیچ متری از رزوه کردن مفتول پیچ و یا همان میل گرد ساده از جنس های مختلف و در قطرهای مختلف تولید می شود.
پیچ متری معمولا از جنس آهن با کلاس 5.6 ساخته می شود که بصورت خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه در بازار عرضه می شود.
 از این رو حداکثر تنسایل پیچ متری آهنی 500 مگاپاسکال است. این در حالی است که پیچ های متری استیل که معمولا در طول های 1 متر، دو متر و سه متر تولید می شوند حداکثر تنسایل 700 مگا پاسکال را دارا هستند.
کاربرد پیچ متری از پیچ های متری معمولا در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات کانل ها استفاده بسیار می شود.
 نحوه اتصال پیچ متری بدین صورت است که معمولا یک سر پیچ همراه با مهره در یک سطح دیوار و یا سقف بصورت پایه بسته شده و طرف دیگر با عبود کردن از سوراخ درون کانال همراه با مهره بسته می شود.
 بدین صورت طول و یا ارتفاع اتصال با جا بجا کردن مهره در طول پیچ متری -قطر جان پیچ در سرتاسر آن یکی است- قابل تنظیم می باشد.
تفاوت پیچ متری و استادبولت هر چند پیچ متری و استادبولت هر دو به شکل استوانه دنده شده هستند اما استاندارد تولید، متریال بکار رفته و کارایی آنها بسیار متفاوت است.
 بر خلاف پیچ های متری که معمولا در گرید های پایین آهنی تولید می شوند و بیشتر نقش نگه دارنده را دارند، استاد بولت ها از فولاد با گرید بسیار بالا معمولا گرید های B7, B16 تولید میشوند.
 علاوه بر تفاومت تنسایل و سختی استاندارد تولید استادبولت ها A193 سیستم آمریکایی بوده و معمولا بصورت اینچی -مطابق با استاندارد شیر آلات و لوله های صنعتی- تولید می شوند و در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تا دماهای حتی بالاتر از 450 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرند.
این در حالی است که پیچ های متری معمولا بصورت میلیمتری و برای کاربری های عمومی ساخته می شوند.
 پیچ های متری از سفارش تا تحویل بدلیل کاربرد عمومی و وسیعی که پیچ های متری دارند معمولا سایزهای پرکاربرد این پیچ ها بصورت تولید شده و آماده در انبار صنایع پیچ و مهره آژاکس موجود می باشد. در صورت نیاز به تولید پروسه تولید پیچ متری معمولا کوتاه مدت می باشد و این پیچ ها در طول های 1 متر، 2 متر و سه متر بصورت خود رنگ و یا گالوانیزه تولید و تحویل می گردند.
 پیچ متری آهنی پیچ های متری آهنی که معمولا بصورت استاندارد با دنده های میلی متری تولید میشوند در طول های مختلف طبق درخواست مشتریان برش میخورند.
 معمولا در طول های یک متری، دو متری و سه متری تولید می شوند. پیچ های متری آهنی معمولا بصورت سیاه و یا گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرند.
 پیچ متری استنلس استیل صنایع پیچ و مهره آژاکس تولید کننده انواع پیچ های متری استنلس استیل 304 و 316 تحت نامهای پیچ استیل A2,A4 با دنده متریک و طول های1 متری 2 متری و 3 متری در سایزهای مختلف می باشد.
پیچ متری استیل برای اتصالات سقف و شیروانی در مناطق آب و هوایی مرطوب کارایی زیادی دارند.
تفاوت پیچ متری و استاد بولت های دو سر رزوه در واقع تشابه چندانی بین استاد بولت های دو سر رزوه و پیچ متری چه از نظر متریال بکار رفته، استاندارد تولید ، دقت تولید، نوع و صنعت مصرف کننده وجود ندارد.
پیچ های دو سر رزوه یا استاد بولت طبق استاندارد ASTM A193 و معمولا بصورت اینچی از فولاد گرید بالا و یا استیل تولید می شوند و مصرف عمده آنها در صنایع نفت و گاز و خطوط انتقال سیال است.
پیچ های متری از رزوه کردن میلگرد تولید می شوند و در گرید های پایین 4.6 با تنسایل 460 مگاپاسکال و گرید 5.6 با تنسایل 560 مگاپاسکال تولید می شود.
 همپنین از نظر نوع دنده نیز پیچ های متری معمولا از نوع میلیمتری تولید می شوند.
پیچ دو سر رزوه یا استاد بولت های دوسر دنده گرید B7 صنایع پیچ و مهره آژاکس تولید کننده پیچ های دو سر رزوه فولادی گرید B7 مناسب برای صنایع نفت و پتروشیمی و فاضلاب با مقاومت حرارتی بالا تا دمای 450 درجه سانتی گراد با دنده های اینپی از 1/4 اینچ تا 2 1/2 اینچ بصورت خود رنگ ، گالوانیزه و داکرومات عرضه می باشد.دانلود استاندارد

ASTM A36