OK
شرکت تولیدی صنعتی بهین فولاد
واشر معمولی

واشر ها اتصالات صنعتی پر کاربردی هستند که در شکل های مختلفی ساخته می شوند. واشر در اتصالات پیچ و مهره ها کاربرد متنوعی دارد.
واشر ها معمولا به صورت حلقه ای تخت و گاهی لب پر و بسته به نوع اتصال گاهی به صورت مربعی تولید می شوند. قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت واشر ها بسته به نوع پیچ و مهره ای که در اتصال بکار می رود متفاوت بوده و طبق استاندارد های مختلف و از جنس های مختلف نیز تولید می شوند به عنوان مثال در اتصالات پیچ گل درشت استاندارد DIN6914 مهره استاندارد DIN6915 و واشر استاندارد DIN9616 مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم به ذکر است در اتصال پیچ و مهره های گالوانیزه و یا آبکاری شده واشر نیز باید طبق استاندارد همان نوع آبکاری را نیز داشته باشد.
 اهداف مختلفی برای استفاده از واشر ها وجود دارد که دو هدف اصلی تر و مهمتر به نظر می رسند.
مزایای استفاده از واشر پخش یک نواخت فشار حاصل از اتصال مهره بر روی سطح متصل شونده به منظور جلوگیری از آسیب زدن به سطوح و علاوه بر این شکل شش گوش پیچ یا مهره باعث می شود در حین اتصال و وارد کردن گشتاور اتصال یک حلقه خوردگی بر روی سطح کار پدید آید که وجود واشر برای جلوگیری از خوردگی و ایجاد این حلقه بسیار تاثیر گذار است.
اطمینان از قرار گرفتن مهره بر روی یک سطح مسطح و جلوگیری از جهت گیری مهره روی سطوح گرد و لبه دار که به سمت باز شدن اتصال میل خواهد کرد از دیگر ویژگی های و مزایای استفاده از واشر است .
واشر های فنری جهت افزایش گشتاور اولیه و تنش اتصال و همچنین جلوگیری از بازشدن اتصال در اثر لرزش و بارگذاری دینامیکی بسیار موثر هستند واشر ها چه از نظر کاربری و چه از نظر ابعاد و استاندارد تولید انواع مختلفی دارند. انتخاب نوع واشر بسته به نوع اتصال، موقعیت فیزیکی اتصال، تنش مطلوب و نوع بار وارد بر اتصال اهم از بار استاتیکی و دینامیکی میتواند متفاوت باشد.
به طور کلی انواع واشر ها عبارتند از: واشر استاندارد، واشر دورپهن، واشر های سخت، واشر های بشقابی گرد، واشرهای چهارگوش، واشرهای اریب، واشر فنری، واشر های بار محور و واشر لب پر.
 واشر استنلس استیل A2 انواع واشر های استنلس استیل گرید A2 که از استنلس استیل 304 با حدود 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل تشکیل شده و مقاومت در برابر عوامل خورنده محیطی بالاخص رطوبت بالا را دارد.
 واشر استنلس استیل 304 برای محیط های نمک دارد و کلرید دار مقاومت طولانی مدت ندارند.
 این واشر ها بصورت تخت و فنری از سایز M5-M36 تولید می شوند واشر استنلس استیل A4 گرید A4 از واشر از استنلس استیل 316 ساخته شده که در ترکیب خود 18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدنیوم دارد.
 این گرید از واشر مقاومت خوردگی بسیار بالایی در محیط های مرطوب، اسید رقیق و حتی نمک دار رقیق دارد و بدلیل وجود مولیبدنیوم در ترکیب خود در مقایسه با گرید A2 در محیط های کلرید دار و نمک دار مثل محیط های دریایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 واشر های استنلس استیل 316 نیز بصورت تخت و فنری و در سایز های M5-M36 تولید می شوند که ضخامت آن ها نیز از استاندارد تولیدی تبعیت می کند.
واشر تخت استاندارد USS واشر تخت استاندارد USS یا استاندارد آمریکایی از قطر خارجی و ضخامت بیشتری نسبت به واشر تخت استاندارد متریک برخوردار هستند و در قطر برابر وزن بیشتری نیز دارند.
 واشر تخت استاندارد واشر های تخت استاندارد که در اتصالات پیچ های شش گوش DIN933, DIN931 و آلن DIN912 بسته می شوند معمولا طبق استاندارد DIN125 تولید می شوند و زیر سر پیچ و یا قبل از مهره به منظور پخش یکنواخت تنش بکار می روند.
واشر های تخت می تواند مانند پیچ و مهره اتصالی از کلاس و گرید های مختلفی تولید شده و با آبکاری گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات عرضه شوند.
 همچنین واشر تخت در دو شکل کاملا تخت کلاس A و پخ خورده کلاس B تولید شود واشر های آهنی و استیل از نوع تخت معمولی و متریک هستند و در دو تیپ A و B معرفی شده اند که تیپ A از نوع بدون پخ و تیپ B از نوع پخ دار است .
 استاندارد DIN 125 برگرفته و معادل استاندارد های DIN EN & ISO 7089 & 7090 است که نوع فلزی این واشر ها در گرید های آهنی تحت عناوین C.S و ST و نیز استیل ضد زنگ 304 و 316 تولید میشوند.
سایز های M10 تا M72 این واشر ها با پوشش های محافظ در انواع سازه ها پرکاربرد تر هستند. از واشر های DIN 125 به جای واشر های تخت استاندارد DIN 126 نیز استفاده می کنند.دانلود استاندارد

ASTM A36