OK
شرکت تولیدی صنعتی بهین فولاد
استاد بولت دو سر دنده

استاد بولت ها جزء جدا نشدنی از بخش مکانیکال تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مخازن سرچاهی ، پل سازی و صنعت ساختمان ، آب و فاضلاب ، سد سازی و … می باشند.
 سه نوع شکل متفاوت از استادبولت های دو سر دونده که بطور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند وجود دارد. معمول ترین نوع این پیچ ها ، پیچ دو سر دنده پیوسته (Continuous thread Stud) میباشند ،که خود بر دو دسته تقسیم میشوند :
 پیچ های استاد بولت نوع ۱ از دو انتها خود اندازه گیری شده و دندانه های آن از نوع UNRC-2A میباشند.
 پیچ استاد بولت پیوسته نوع ۲ از ابتدای دندانه یک طرف سر تا ابتدای دندانه سر دیگر پیچ اندازا گیری شده و نوک آنها نیز تخت و پخ زده شده است.
 پیچ های استاد بولت پیوسته نوع ۲ با توجه به استاندارد ANSI B16.5 تولید شده اند و دندانه های آنها نیز در حالیکه ابعاد آنها از یک اینچ کمتر باشد ازنوع UNRC-2A و در صورتیکه بیشتر از یک اینچ باشد از نوع ۸UNR-2A خواهد بود ( این حالت در کارهای با دماها / فشارهای بالا رخ میدهد).
پیچ های دو سر دنده ( استاد بولت ) با انتهای قلاویز کاری شده(Tap-end stud)دارای رزوه های متفاوتی در هر یک از دو سر خود میباشند و قسمت بدون رزوه این پیچ ها در وسط اینها قرار دارد.
 قسمت رزوه دار کوتاهتر این پیچها دارای رزوه ها از دسته NC5 با انطباق تداخلی و یا از نوع رزوه هایی از دسته UNRC-3A میباشد.
 سر پیچ های دو سر دنده ( استاد بولت ) پخ زده شده بوده و بگونه ای طراحی شده که بتواند به داخل یک سوراخ رزوه کاری شده رزوه شوند انتهای دیگر این پیچها ( دارای رزوه بیشتر ) دارای رزوه هایی از نوعUNRC-2A بوده و سر آنها نیز پخ زده شده و یا گرد شده میباشدو در این قسمت مهره ها را بکار میبرند.
 طول اسمی این پیچ ها به طول کلی آنها اطلاق میشود.
پیچ های دو سر دنده ( استاد بولت ) با انتهای قلاویز کاری شده نوع ۱ دارای قسمت رزوه کاری نشده میباشد. پیچهای دو سردنده با انتهای قلاویزکاری شده نوع۲ ممکن است دارای قسمت های رزوه کاری نشده باشند(رزوه ها از نوع نورد شده ) و یا اینکه کاملا بدنه انها رزوه کاری شده باشد (رزوه ها از نوع برشی ).
بدنه این پیچها دارای مینیمم قطر گام ا ز دسته ۲A بوده و یا دارای ماکزیمم قطر پایه رزوه ای که مهره خور میباشد ، خواهد بود.
 پیچ های دو سر دنده ( استاد بولت ) با انتهای قلاویز کاری شده نوع ۳ دارای تلرانس بدنه ای برابر قطربزرگ رزوه ها از دسته۲A میباشند و پیچ های دو سردنده با انتهای قلاویز کاری شده نوع ۴ دارای بدنه ای فرز کاری شده با تلرانس بخصوص که مشتری سفارش می دهد میباشند. پیچ های دو سر دنده ( استاد بولت ) دوبلDouble-end stud:
این پیچ ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوان در هر دو سر آنها مهره ها را بکار بست .
بدنه در این پیچ ها دو قسمت با طول مساوی را که دارای رزوه هایی از دسته ۲A میباشند را از هم جدا کرد .
نوک این پیچ ها پخ زده شده و یا گرد شده میباشند.
طول این پیچ ها به طولکلی آنها اطلاق میشود. استاد بولت دو سر دنده یا دو سر رزوه طبق استاندارد ASTM A193 و در گرید های مختلفی تولید می شود و استفاده عمده ای آن ها در صنایع نفت و پتروشیمی و آب و فاضلاب و خطوط انتقال سیال می باشد.
پیچ دو سر روزه معمولا بصورت اینچی تولید می شود و همراه با مهره مناسب همان آلیاژ و متریال مورد استفاده قرار می گیرد.
گرید های مختلف استاد بولت های دو سر رزوه استاد بولت های دو سر رزوه در گرید های مختلفی از فولاد و استیل تولید می شوند که دارای تنسایل و مقاومت حرارتی سرمایش و گرمایش مختلفی بوده و برای صنایع مختلف و درجه حرارت کاری متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند.
پیچ دو سر دنده فولادی بطور معمول در سه گرید B7, B16, L7 و بصورت اینچی عرضه می شود.
پیچ دو سر رزوه گرید L7 ه برای خطوط انتقال سیال در دماهای بسیار پایین حتی زیر 60 درجه مورد استفاده قرار میگیرد مناسب برای فضاهای سردسیری می باشد و در درجه حرارت بسیار پایین در برابر ضربه مقاومت بالاتری دارد. پیچ دو سر رزوه فولادی گرید های B7, B16 تنسایل کاملا یکسانی دارند اما در مراحل تولید آنها عملیات حرارتی متفاوتی بکار گرفته شده است بطوریکه پیچ دو سر دنده گرید B16 در دماهای حتی بالای 450 درجه سانتی گراد نیز مقاومت مناسبی دارد و در صنایع نفت و پتروشیمی استفاده بسیار زیادی نیز دارد.
 پیچ دو سر رزوه استنلس استیل در دو گرید B8 , B8M تولید می شوند که هر دو تنسایل 700 مگاپاسکال را دارند و تنها تفاوت آنها در متریال آنها می باشد.
پیچ دو سر رزوه استیل گرید B8M در ساختار خود 2 درصد مولیبدنیوم بیشتر داشته که مقاومت مناسبی در برابر کلرید ها به این گرید اضافه می کند.
تفاوت پیچ متری و استاد بولت های دو سر رزوه در واقع تشابه چندانی بین استاد بولت های دو سر رزوه و پیچ متری چه از نظر متریال بکار رفته، استاندارد تولید ، دقت تولید، نوع و صنعت مصرف کننده وجود ندارد.
 پیچ های دو سر رزوه یا استاد بولت طبق استاندارد ASTM A193 و معمولا بصورت اینچی از فولاد گرید بالا و یا استیل تولید می شوند و مصرف عمده آنها در صنایع نفت و گاز و خطوط انتقال سیال است.
پیچ های متری از رزوه کردن میلگرد تولید می شوند و در گرید های پایین 4.6 با تنسایل 460 مگاپاسکال و گرید 5.6 با تنسایل 560 مگاپاسکال تولید می شود.
همپنین از نظر نوع دنده نیز پیچ های متری معمولا از نوع میلیمتری تولید می شوند.
 پیچ دو سر رزوه یا استاد بولت های دوسر دنده گرید B7 صنایع پیچ و مهره آژاکس تولید کننده پیچ های دو سر رزوه فولادی گرید B7 مناسب برای صنایع نفت و پتروشیمی و فاضلاب با مقاومت حرارتی بالا تا دمای 450 درجه سانتی گراد با دنده های اینپی از 1/4 اینچ تا 2 1/2 اینچ بصورت خود رنگ ، گالوانیزه و داکرومات عرضه می باشد. استاد بولت های دوسر دنده یا پیچ دو سر رزوه فولادی B16 پیچ دو سر رزوه گرید B16 از جنس فولاد سخت گرید بالا با مقاومت حرارتی بسیار بالا تا دماهای بالاتر از 450 درجه می باشد.
تنها مزیت پیچ دو سر رزوه B16 نسبت به فولادی B7 مقاومت حرارتی بالاتر آن است و از این جهت در صنایع پتروشیمی و نفتی دما بالا کاربری مناسب تری دارد و تنسایل برابری با مورد B7 دارد. استاد بولت های دوسر دنده یا پیچ دو سر رزوه استنلس استیل 304 پیچ های دو سر رزوه با نام فنی استاد بولت از جنس استیل در گرید های مختلفی تولید می شوند.
پیچ دو سر رزوه استیل 304 با درصد متوسطی از کروم و نیکل و بدون داشتن مولیبدنیوم در ساختار خود مقاومت در برابر خوردگی متوسطی داشته و در برخی صنایع که محیطهای چندان اسیدی یا دمای کاری بسیار بالا و بسیار پایین ندارند مورد استفاده قرار میگیرد.
 استاد بولت های دوسر دنده یا گرید L7 پیچ دو سر رزوه بطور کلی گرید L7 به سبب خاصیت مقاومت سرمایشی بسیار بالایی که دارد مورد توجه قرار دارد بگونه ای که پیچ دو سر رزوه گرید L7 برای خطوط انتقال سیالات در مناطق بسیار سرد استفاده فراوان دارد.
 پیچ دو سر رزوه گرید L7 تا دمای حرارتی منفی 65 درجه سانتی گراد در برابر ضربه خواص مقاومتی مناسبی نشان میدهد و این در حالی است که گرید های دیگر حتی با تنسایل بالا در این دما در برابر ضربه مقاومت نسبتا پایینی دارند. پیچ دو سر رزوه L7 نیز مانند دیگر استاد بولت ها طبق استاندارد A193 و معمولا بصورت اینچی تولید و عرضه می شود.دانلود استاندارد

ASTM A36